Otwieramy aptekę internetową

Istnieje wiele pomysłów na rozkręcenie własnego biznesu a internetowa apteka jest jednym z nich. W naszym poradniku znajdziesz wszystkie przydatne informacje odnośnie tego, jak założyć i jak prowadzić internetową aptekę.

Otworzenie własnej internetowej apteki nie ogranicza się tylko do zakupu odpowiedniego oprogramowania. Należy wykonać cały szereg działań po to, aby sprzedaż przynosiła zyski, przebiegała szybko i sprawnie oraz była zgodna z prawem.

Zaczynamy u podstaw

Apteka internetowa może być świetnym sposobem na poszerzenie zasięgu terytorialnego sprzedaży apteki stacjonarnej. Należy jednak pamiętać, że prowadzenie sprzedaży leków na odległość wiąże się z pewnymi obostrzeniami. W internetowej aptece można sprzedawać takie leki, które dostępne są bez recepty. Chcąc prowadzić tego rodzaju sprzedaż legalnie, wymagane jest spełnianie określonych przepisów. Co ciekawe asortyment nie musi ograniczać się tylko i wyłącznie do leków. Coraz częściej bowiem w aptekach można zakupić artykuły drogeryjne, kosmetyki, materiały higieniczne lub opatrunkowe, jak również wszelkiego rodzaju suplementy diety. Wszystko zależy od tego, do jakiej grupy klientów chcemy dotrzeć i jak szeroką sprzedaż prowadzić. Internetowa sprzedaż jest opłacalna wówczas, gdy oferujemy produkty niszowe, trudno dostępne w aptekach stacjonarnych. Należy wziąć pod uwagę fakt, że wysyłkowa sprzedaż leków na receptę jest w Polsce zakazana, dlatego najlepiej wprowadzić możliwość składania zamówień przez Internet tak, aby klient odbierał zamówiony towar osobiście w aptece stacjonarnej. Kolejnym przepisem, o którym musisz pamiętać jest zakaz reklamowania aptek, w tym aptek internetowym. Ograniczenia dotyczą również reklamowania leków – zakazem reklamowania objęte są te wystawiane na receptę, refundowane, środki psychotropowe i odurzające.

Najważniejsze ograniczenia prawne dotyczące aptek internetowych

Zasady te regulowane są przez ustawę Prawo Farmaceutyczne z 6 września 2001 r. oraz rozporządzenie Ministra Zdrowia z 14 marca 2008 r. dotyczące warunków wysyłkowej sprzedaży produktów leczniczych wydawanych bez przepisu lekarza. Do najważniejszych regulacji należą takie:

- na stronie głównej trzeba opublikować plik w formacie pdf z koncesją na prowadzenie apteki.

- minimum 14 dni przed uruchomieniem e-apteki trzeba zgłosić Wojewódzkiemu Inspektorowi Farmaceutycznymi zamiar rozszerzenia swojej działalności o e-commerce.

- na stronie trzeb zawrzeć następujące informacje: nazwa apteki, adres i numer kontaktowy; dane zamawiającego; dane odbiorcy oraz dane dotyczące zamawianego leku.

Resztę przepisów można znaleźć w przytoczonych rozporządzeniach.

 

Zobacz także

Mezoterapia igłowa i bezigłowa na czym polega?

Mezoterapia jest jednym z najpopularniejszych zabiegów w gabinetach medycyny estetycznej. Jest to bardzo skuteczna...

Czytaj dalej

Jak pozbyć się blizn po trądziku?

Zastanawiasz się jak trwale pozbyć się blizn i przebarwień potrądzikowych? Medycyna estetyczna i współczesna...

Czytaj dalej