Wybieramy licówki kompozytowe

Chcąc wypełnić ubytki zębowe sięgamy po różnego rodzaju metody z zakresu stomatologii estetycznej, których cena potrafi przyprawić o zawrót głowy. Na szczęście istnieją sposoby zarówno skuteczne jak i tanie, jednym z takich rozwiązań jest zastosowanie licówek kompozytowych.

Licówki kompozytowe to metoda wygodna, szybka i tania. Licówki takie są robione z materiału, z którego wykonuje się wypełnienia w ubytkach zębowych. W porównaniu z porcelanowymi licówkami, kompozytowe nie są tak trwałe, ale za to założenie ich trwa o wiele krócej - wystarczy już jedna wizyta!

Proces nakładania licówek kompozytowych

Zanim przystąpi się do zabiegu, dentysta wpierw ocenia stan zarówno zębów jak i dziąseł. Jest to niezmiernie istotne, ponieważ nie nakłada się żadnego typu licówek, jeżeli w dziąsłach występuje stan zapalny bądź gdy zęby są rozchwiane. Przed przystąpieniem do nakładania licówek, zęby muszą zostać dokładnie oczyszczone, ponieważ ma to duży wpływ na trwałość łączenia licówki z zębem. Pacjent może wybrać kolor, kształt oraz wielkość. Jeśli zależy nam na jasnych licówkach, może okazać się, że najpierw musimy poddać się zabiegowi wybielenia, ponieważ znaczne kontrasty kolorystyczne będą rzucać się w oczy.

Czym różnią się licówki kompozytowe od porcelanowych?

W dziedzinie stomatologii estetycznej do najczęściej stosowanych licówek należą kompozytowe i porcelanowe. Zasadnicza różnica między nimi polega na tym, że porcelanowe są trwalsze – wytrzymują od 5 do 10 lat – podczas gdy licówki kompozytowe wymagają odświeżenia co 2-5 lat. Ostatecznie jednak efekt końcowy jest podobny w obu przypadkach z tym, że z czasem na licówkach kompozytowych mogą pojawić się przebarwienia spowodowane osadem. Dodatkowo warto podkreślić, że założenie licówek kompozytowych przebiega znacznie szybciej. Wystarczy tu jedna wizyta, podczas której dentysta wykonuje zabieg bezpośrednio w ustach pacjenta. Istotne jest tu doświadczenie stomatologa, ponieważ to on jest odpowiedzialny za końcowy efekt. Przy tworzeniu porcelanowych licówek działa precyzyjny komputer w specjalistycznym laboratorium i właśnie dlatego trzeba na nie czekać co najmniej tydzień po wizycie w gabinecie dentystycznym.    

 

Zobacz także

Mezoterapia igłowa i bezigłowa na czym polega?

Mezoterapia jest jednym z najpopularniejszych zabiegów w gabinetach medycyny estetycznej. Jest to bardzo skuteczna...

Czytaj dalej

Jak pozbyć się blizn po trądziku?

Zastanawiasz się jak trwale pozbyć się blizn i przebarwień potrądzikowych? Medycyna estetyczna i współczesna...

Czytaj dalej