Zakładanie korony

Zdarza się, że w wyniku wypadku, choroby lub nieszczęśliwego trafu, nasze uzębienie ulega znacznemu uszkodzeniu. Na szczęście dzisiejsza stomatologia estetyczna jest w stanie uzupełnić wszelkie braki poprzez zastosowanie koron dentystycznych, które pomagają przywrócić blask naszym uśmiechom.

Korona dentystyczna to stałe uzupełnienie protetyczne odtwarzające znaczny ubytek korony klinicznej zęba. Innymi słowy jest to sztuczne uzupełnienie uszkodzonego, w skutek złamania bądź działania próchnicy, uzębienia. Najczęściej wykonuje się je po leczeniu kanałowym zębów przednich i tylnych. Korona protetyczna jest wówczas mocowana na oszlifowanej koronie zęba żywego bądź na wkładzie koronowo-korzeniowym tuż przy zębie martwym. Głównym zadaniem koron jest przywrócenie zębom naturalnego wyglądu i wzmocnienie ich struktury.

Typy koron dentystycznych

Współczesna stomatologia estetyczna wyodrębnia aż 5 rodzajów koron protetycznych, są to: korony porcelanowe o podbudowie z metalu szlachetnego takiego jak złoto lub srebro; korony porcelanowe na podbudowie metalowej; korony pełnoceramiczne z podbudową z tlenku cyrkonu; korony akrylowe, stosowane w trybie tymczasowym; korony pełnometalowe, jednak dziś stosowane już sporadycznie.

Kiedy i jak zakłada się koronę dentystyczną?

Pacjent kierowany jest na założenie koron protetycznych wówczas, gdy doszło do złamania zęba lub ten został osłabiony działaniem próchnicy bądź był leczony kanałowo. Zaleca się również założenie korony zęba gdy ten uległ przebarwieniu, a pacjentowi bardzo zależy na estetyce uśmiechu. Aby założyć koronę dentysta przygotowuje ząb poprzez opiłowanie go we właściwy sposób. Chodzi o to, żeby zmniejszyć powierzchnię zęba z każdej strony o 1-2 mm, ponieważ taka będzie grubość ścianki korony. Cały zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym. Potem dentysta wykonuje wyciski szczęki bądź żuchwy z oszlifowanym już filarem oraz wycisk przeciwstawny. Wszystko zostaje wysłane do laboratorium protetyki stomatologicznej, a pacjentowi zakłada się akrylową koronę tymczasową dopóki lekarz dentysta nie otrzyma gotowej korony, którą dopasowuje do zęba i montuje na stałe.

 

Zobacz także

Mezoterapia igłowa i bezigłowa na czym polega?

Mezoterapia jest jednym z najpopularniejszych zabiegów w gabinetach medycyny estetycznej. Jest to bardzo skuteczna...

Czytaj dalej

Jak pozbyć się blizn po trądziku?

Zastanawiasz się jak trwale pozbyć się blizn i przebarwień potrądzikowych? Medycyna estetyczna i współczesna...

Czytaj dalej